2010. április 3., szombat
2010. március 11., csütörtök
Meghívó
A Fővárosi TEGYESZ, mint Országos Módszertani Gyermekvédelmi Szakszolgálat és a Szabolcs- Szatmár- Bereg Megyei Önkormányzat Tiszadobon működő Gyermekvédelmi Központja szeretettel meghívja Önt a speciális ellátás szakmai műhelyének 3. Szakmai Fórumára, amely 2010. március 22.- én kerül megrendezésre, Tiszadobon!
A Szakmai Fórum helyszíne:
Tiszadob, Bocskai u. 59.
Regisztráció és intézménylátogatás:
Tiszadob, Táncsics u.12.
Program:
10.45.-11.00. Regisztráció a Gyermekvédelmi Központban/ Táncsics u.12”
11.00.-12.00. Intézménylátogatás
12.00.-12.30. Ebéd
12.30.-13.15 Súlyos konfliktushelyzetek elkerülése és megoldási lehetőségük a „túsztárgyaló” szemével
Végh József, kriminálpszichológus előadása
13.15.-14.00. A Nevelési Felügyelet” Munkacsoport beszámolója
14.00.-14.15. Kávészünet a gyerekek lovasbemutatójával
14.15.-15.00. A Munkacsoportok tájékoztatója az eddig végzett munkáról
A Szakmai Fórumon való részvétel ingyenes, az ebédre is szeretettel látjuk a kollégákat!
Alternatív Programok
A távolabbról érkező kollégáknak lehetősége van előző nap, 2010.03.21.- én, vasárnap megérkezni, számukra szállást, étkezést térítés ellenében tudunk biztosítani.
Szállás: a Nádas Fogadóban/4800 ft/ fő, reggelivel, vacsora
A szállásról bővebb információ található a www.nadasfogado.hu honlapon.
Vacsorával 18.00 órára várjuk a vendégeket, utána mindenkinek lehetősége lesz megismerkedni a településsel, az Andrássy- kastéllyal.
Az estét kötetlen szakmai beszélgetéssel zárjuk.
Március 22. hétfő:
09.00.-10.45. A Tiszadobon alkalmazott terápiás célú foglalkozások bemutatása és kipróbálása
-lovaglás
-zeneterápia
-kalandpálya
Kérjük, hogy a részvételi szándékot, a szállásfoglalást és a vacsora megrendelést 2010. március12.- ig jelezzék!
Minden érdeklődő kollégát szeretettel várunk, számítunk megjelenésetekre!
Hajdúné Kálmán Margit
FővárosiTEGYESZ, Szakértői Bizottság vezetője, Illésné Áncsán Aranka, a Gyermekvédelmi Központ igazgatója
2010. március 8., hétfő
Rövid ismertető
Intézményünk története a II. világháború utáni időszakra nyúlik vissza. Ádám Zsigmond 1946-ban a háborúban árván maradt és az utcán nevelkedő csavargó gyermekek számára hozta létre Hajdúhadházon az intézményt, mely néhány év elteltével Tiszadobra költözött. Ádám Zsigmond kora kiváló pedagógusa volt, aki Hajdúhadházon az ország első Gyermekvárosát alapította meg. Szellemiségében nagy jelentősége volt a munka és a tanulás fontosságának, továbbá a közösség erejével való nevelésnek. Történelmünk azért is fontos a számunkra, mert a korábbi évek szellemiségét mi is magunkénak valljuk.
Intézményünk hosszú évekig többcélú közoktatási intézményként működött. A gyermekotthonban 120 állami gondozott gyermek nevelkedett, a szakiskolában pedig több mint 200 gyermek tanult. Iskolánkban a hagyományos építőipari és vasipari szakmákat oktattunk elsősorban, de a kínált szakmák köre több mint 15 szakma volt. Az iskolához tartozott egy kollégium is, ahová a megye legtávolabbi településéről is fogadtunk gyermekeket, sokszor az utolsó esélyt megadva számukra a tanulásra.
Az elmúlt években jelentős változáson ment át az intézmény. Átszervezés miatt megszűnt a szakiskolánk, melyet ma is nagy veszteségként élünk meg. Ennek oka az, hogy az a terület ahol ez idáig éltünk gyermekeinkkel (egy gyönyörű Andrássy kastély és annak parkja), más célra kerül hasznosításra, így új helyre kellett költöznünk. Az új helyünk meglehetősen szűkös, a korábbi
Az intézmény ma három szakmai egységből áll. Az új gyermekotthon 40 férőhelyes. Itt négy csoport kapott helyet. Az elhelyezett gyermekek között 16 fő súlyos magatartási problémával küzdő gyermek van. Számukra külön terápiás kezelést, számtalan segítő programot kínálunk, melyek segítségével az esetek többségében elérjük a pozitív irányú változást. A másik szakmai egység a lakásotthonok, ahol két lakásban 24 gyermek nevelkedik. A harmadik egység az utógondozó ház, ahol nagykorú fiatalok vannak elhelyezve, 24 éves korig.
A fiatalok tanulnak, vagy dolgoznak az intézmény foglalkoztatójában. Az utógondozó otthonban meglehetősen nagy szabadságban élnek a gyerekek, kevesebb a kötöttség, ugyanakkor lényegesen magasabbak a követelmények a teljesítmény oldaláról.
A nálunk nevelkedő gyermekek és fiatal felnőttek 3 és 24 év közötti életkorúak. Jelenleg azonban a legkisebb gyermek alsó tagozatos. A gyerekek többsége a 15-19 éves korosztályba tartozik. Gyermekeink, mint általában az állami gondozott gyermekek többsége nem árva, vannak szüleik. Ugyanakkor a szülők vagy nem akarják, vagy nem nevelhetik gyermekeiket. A háttérben gyakori a gyermekek bántalmazása, az alkohol, a szegénység, az érzelmi és fizikai elhanyagolás. Gyakori a napjainkban beutalt gyermekek között a 15-17 éves korban tapasztalható analfabétizmus. Gyermekeink többsége nem járhat iskolába, ezért egy jól szervezett felzárkóztató képzésben részesítjük a gyermekeket, akik így bepótolhatják a lemaradás egy részét. Ma is fontos nevelési elveink között a munkára nevelés, a tanulás szerepének hangsúlyozása és a közösségi élet. Gyermekeink életében nagy jelentősége van a lovainknak, a ló asszisztált terápiának.